Domov Štúdium Služby Mapa Kontakt Facebook Fotoalbum 2% dane Napíšte nám Prihlásenie
Navigácia
 • Naši žiaci charitatívnym behom pomohli nevidiacim a slabozrakým

  12. 5. 2017

  Vo štvrtok, dňa 11. 5. 2017, sa žiaci druhých ročníkov našej školy zúčastnili  charitatívnej akcie VSE CITY RUN, ktorá bola súčasťou originálneho konceptu charitatívnych behov v centrách miest východného Slovenska.

  Podujatie v Prešove otvoril nevidiaci člen únie, ktorý sa ako prvý postavil na bežiaci pás. Neskôr nám v prezentačnom stánku Únie nevidiacich a slabozrakých ukázal rôzne pomôcky pre ľudí s týmto znevýhodnením. Zvlášť nás zaujal mechanický písací stroj, na ktorom nám predviedol vytváranie textu v Braillovom písme a ochotne nám napísal naše mená, ktoré sme si, v podobe známych reliéfnych bodiek vtlačených do papiera, odniesli ako milý suvenír. Vysvetlil nám, aké písmená predstavujú jednotlivé kombinácie bodiek. Vo vedľajšom stánku sa prezentovala Fakulta športu Prešovskej univerzity.

  Dnes sa toto podujatie radí medzi najväčšie charitatívno-športové udalosti na Slovensku. Prvý štartový výstrel zaznel v roku 2008 v Košiciach. Do projektu sa každoročne zapájajú deti, seniori, amatérski športovci, športové kluby i známe osobnosti. Prispieť a podporiť dobrú vec možno nielen účasťou na aktivite „non-stop bežecký pás“, ktorý je v deň podujatia 8 hodín v nepretržitej prevádzke, nesmie sa zastaviť a plynule sa na ňom striedajú jednotliví bežci, ale aj kúpou štartového čísla a priamo účasťou  na nesúťažnom 4 km behu. Na konci dňa sa ubehnuté kilometre prepočítajú  na eurá a prirátajú sa k výťažku zo štartovného. Partnerom projektu je Východoslovenská energetika. Podujatie sprevádza i pestrý kultúrny program.

  Hodnota pomoci závisela aj od úsilia bežcov. Na bežiacom páse mal každý meter svoju cenu. Ďakujeme všetkým účastníkom z našej školy, ktorí svojim športovým výkonom podporili Úniu nevidiacich a slabozrakých zo Slovenska.

  Vo večerných hodinách pokračoval VSE CITY RUN 5 km behom v centre mesta so začiatkom o 17,30 hod. Aj tejto aktivity sa zúčastnili žiaci našej školy bývajúci na školskom internáte. Školský internát reprezentovali títo žiaci: Brutvanová Ľubica, Žihalová Klaudia, Hudáková Vanesa, Skladaná Monika, Tančák Marek, Selep Jozef, Michalko Damián, Bakajsa Daniel, Adamko Tomáš. Behu sa so žiakmi zúčastnil aj ZRŠ Ing. Popík Bohuš a bývalý vychovávateľ Mgr. Žec Peter.

  /Fotogaléria/

 • Baristický kurz

  10. 5. 2017

  Na základe záujmu našich žiakov sa dňa 4. 5. 2017 konal v priestoroch SOŠ podnikania baristický kurz. Lektorom kurzu bol aj tento rok pán Michal Křížka. A tak vo štvrtok celá škola voňala kávou. Úvodnú časť kurzu tvorila teória: o pôvode kávy, geografickom rozšírení, botanických druhoch Arabica a Robusta, podmienkach na pestovanie, zber, spracovanie. Zaujímavé boli aj sociálne aspekty pestovania a obchodovania s kávou. Ako správne našľahať mlieko pre kvalitné a chutné kapučíno sa najprv trénovalo s "púrovou" vodou. Neverili by ste, ale dôležitý je sklon držania konvičky aj postoj pri stroji. Každý si vyskúšal aj prípravu espressa - bolo malé, silné, ale zaujímavo chutné. Všetci účastníci kurzu úspešne dosiahli požadovanú úroveň a získali Certifikát o absolvovaní kurzu - doklad o jednej zručnosti a vedomosti navyše pre úspešné uplatnenie sa trhu práce kdekoľvek v Európe aj vo svete.

   

 • Návšteva z Červenice

  9. 5. 2017

  Koncom apríla sme na našej škole privítali dlho očakávanú návštevu hluchoslepých detí z internátnej školy v Červenici. Po decembrovej exkurzii na ich škole sme už poznali záľuby a záujmy našich malých kamarátov  a tak sme im vedeli pripraviť krásny program. Program pozostával  z hudobných vystúpení a rôznych aktivít, ktoré pripravili členovia žiackej rady v spolupráci s ostatnými žiakmi.
  Hudobné vstupy, pesničky, rozprávkový kvíz, maľovanky, hry a darčeky sa deťom z Červenice veľmi páčili. Ale darčeky sme nerozdávali iba my, deti spolu s vychovávateľkami si pripravili darčeky aj pre nás, čo bolo príjemným prekvapením.
  Toto stretnutie bolo veľmi emotívne. Ľudsky nás obohatilo o pocit spolupatričnosti a poznanie, že má zmysel pomáhať slabším.
  Ďakujeme obom pánom riaditeľom – Ing. Stanislavovi Kuchtovi, MBA, PhDr. Milošovi Kollárovi, PhD., že nám umožnili zrealizovať toto milé stretnutie, predsedovi žiackej rady Adriánovi Čapovi, všetkým členom ŽŠR a  koordinátorke žiackej rady  PaedDr. Valentíne Černajovej za úspešnú realizáciu tohto podujatia, ktoré bolo súčasťou dňa „Urob jeden dobrý skutok“.
  Veríme, že naša spolupráca bude pretrvávať aj naďalej.

     Žiacka školská rada

  /Fotogaléria/

 • Maturitný slovník pre odborné predmety

  Milí žiaci,
  predstavujeme vám učebné texty pod názvom Maturitný slovník pre odborné predmety, ktorý je výsledkom práce pedagógov odborných predmetov a študentov 4. ročníkov Strednej odbornej školy podnikania v Prešove. Jeho cieľom je prispieť  ku kvalite vzdelávania najmä z odborných predmetov, ako sú manažment, manažmet cestovného ruchu, marketing, účtovníctvo, ale aj zo základov odvetví súkromného práva a verejného práva a finančnej gramotnosti. Predovšetkým má slúžiť na prípravu na úspešné zvládnutie "skúšky dospelosti". Všetkým študentom a maturantom želáme veľa úspechov v štúdiu i v praktickom živote.

  Za autorský kolektív : JUDr. Mária Marinicová, PhD., MBA, LL.M

  Výkladový_slovník

 • Festival módy v Mukačeve

  V sále Mukačevskej štátnej univerzity sa v dňoch 27.4.-29.4.2017 konal 20.ročník „Festivalu módy“. Študentský módny dom organizoval prehliadku svojich súčasných a bývalých žiakov ako aj hostí z Ukrajiny, Slovenska a Maďarska. Vystriedali sa tu kolekcie odevov, obuvi, galantérie, značkového tovaru a kreatívnych diel študentov. Medzi jednotlivými prezentáciami bavili študentov, učiteľov a hostí rôzni hudobní a taneční umelci. Stručne povedané, oslava kreativity, krásy a módy sa podarila na 100%. Našu školu na spomínanom festivale zastupoval riaditeľ školy Ing. Stanislav Kuchta, MBA, ZRŠ Ing. Bohuš Popík, odborná učiteľka Mgr. PaedDr. Anna Simková a žiačky III.A triedy Kristína Adamčáková a Júlia Mičová. 
   

  Pozvánka na festival módy

  /Video ukrajinskej televízie/

 • Vitajte v našom regióne!

  3. 5. 2017
  Dňa 26.04.2017 sa žiaci SOŠ podnikania z odboru manažment regionálneho cestovného ruchu zúčastnili celoslovenskej súťaže v Žiline. Na tejto súťaži sa zúčastnilo 46 tímov. Našu školu reprezentovali 2 tímy. Prvý tím bol zastúpený žiakmi z III.D triedy - Klaudia Markušová, Boriš Iľaščik, Michaela Markovičová, Natália Ivanová, Simona Lichvarčiková pod vedením učiteľky Ing. Mgr. Anny Miklušovej, ktorý prezentoval folklórne zvyky a tradície Raslavíc pod názvom "Viac ako tradícia".
   
  Druhý tím tvorili žiaci z III.C triedy - Viktória Veliká, Sandra Felcmanová, Tomáš Lorenčík, Nikola Ňachajová pod vedním učiteľky Ing. Jany Kočárovej. Prezentovali zvyky a tradície Rusínov pod názvom "Ruthenia".
   
  Žiaci z III.D triedy sa umiestnili na 3. mieste v hlavnej kategórii "Najlepší prezentačný tím", kde boli hodnotení a posudzovaní znalosťou a informovanosťou o danom regióne.
   
  Táto súťaž priniesla pre všetkých veľa praktických a teoretických skúseností a vedomostí, ktoré si mohli vyskúšať z predmetu "Podnikanie v cestovnom ruchu".
   
  Vypracovali : Ing. Mgr. Anna Miklušová, Ing. Jana Kočárová
 • Baristický kurz

  Baristický kurz sa tento rok uskutoční 4.5.2017 v priestoroch SOŠ podnikania pod vedením lektora - baristu Michala Křížku.
  Záujemcovia sa môžu nahlásiť do 28.4.2017 pani prof. RNDr. Márii Vavrekovej, kabinet č.. 304, 3.posch.
  Poplatok za kurz je 45,00€. Je potrebné ho uhradiť najneskôr do 2.5.2017.
  Absolventi kurzu získajú praktické skúsenosti a zručnosti z prípravy kvalitnej kávy a certifikát o absolvovaní kurzu s platnosťou na Slovensku aj v zahraničí.
  Investícia do vzdelania býva tou najlepšou investíciou.
 • Módna línia mladých 2017

  Módna línia mladých je podujatie nadväzujúce na tradíciu súťaží stredných škôl pod názvom Mladý módny tvorca.  12. ročník tohto podujatia sa  konal 31. marca 2017 v priestoroch Čierneho orla – PKO v Prešove.

  Organizátor – Stredná odborná škola podnikania pod záštitou Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR, Prešovského samosprávneho kraja a Okresného úradu odboru školstva v Prešove, chcela prostredníctvom súťaže podporiť stretnutie mladých módnych návrhárov stredoeurópskeho regiónu. Do 12. ročníka Módnej línie mladých bolo prihlásených 11 škôl zo Slovenska, 3 školy z Čiech, 2 školy z Ukrajiny a jedna škola z Poľska. Počas súťaže bolo predvedených 565 modelov v 135 vystúpeniach. Medzinárodná účasť zvyšila súťažnú, odbornú aj organizačnú úroveň. Celkovo súťažnej módnej prehliadky sa zúčastnilo  viac ako 300 účastníkov – žiakov a pedagógov.

  Študenti stredných škôl sa zapojili do súťaže v ôsmych kategóriách: voľná tvorba, scénická a historická odevná tvorba, bielizeň a plavky, športové odevy, zvrchníky (plášte, kožuch, bundy, odevy z usní), módne doplnky, vychádzkové odevy a spoločenské šaty. V rámci súťaže boli všetky modely a kolekcie hodnotené odbornou komisiou v zložení: Mgr. Art. Ghillány Ľudmila, Mgr. Art. Vanko Vladimír, doc. Branislav Jelenčík ArtD., Ing. Holubová Lenka, Izabela Komjati, Jaroslava Wurll Kocanová,, Zuzana Haková.

  Ocenenia odbornou komisiou boli odovzdané bezprostredne po ukončení súťaže. Okrem prvých troch miest v každej kategórii boli udelené aj mimoriadne ocenenia – "MÓDNA LÍNIA MLADÝCH" a "MLADÝ DIZAJNÉR ROKA" , taktiež aj cena PSK a cena primátorky mesta Prešov.

  Výsledková_listina_MLM_2017

  /Fotogaléria/

 • (Ne)bezpečne v sieti na SOŠ Podnikania v Prešove

  Koncom marca zrealizovalo Centrum pre podpor neformálneho vzdelávania v spolupráci so Strednou odbornou školou podnikania v Prešove kurz pre žiakov prvých ročníkov pod názvom (Ne)bezpečne v sieti. Aktivít sa zúčastnilo takmer 80 žiakov prvých ročníkov. Cieľom kurzu bolo metódami neformálneho vzdelávania informovať žiakov o možnostiach a nástrahách internetu, o nebezpečných situáciach, s ktorými sa môžu stretnúť, a získali základné informácie o tom, ako môžu v danej situácií reagovať a kde v prípade potreby môžu hľadať pomoc. Žiaci, ktorí sa zúčastnili kurzu mimo iného získali aj informácie o využívaní internetu, základných pojmoch súvisiacich s bezpečnosťou na internete, získali prehľad o dostupných internetových zdrojoch, ktoré im v prípade potreby poskytnú informácie a pomoc pri riešení problémov. Celý kurz bol vedený metódami neformálneho vzdelávania, takže žiaci počas kurzu rozvíjali aj komunikačné zručnosti a tímovú prácu. V závere stretnutia žiaci vytvorili informačné nástenky, ktoré budú vyvesené v priestoroch školy.

  Kurz, ktorý je súčasťou projektu „(Ne)bezpečne v sieti“ sa uskutočnil aj vďaka programu e-Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.

  /Fotogaléria/

 • „DEŇ NARCISOV“ 7. apríl 2017

  Ďakujeme Vám za finančný príspevok v „Deň narcisov“. Pomohli ste tým, ktorí Vašu pomoc potrebujú. Nie je dostatok finančných prostriedkov na prevenciu, na včasné vyhľadávanie nebezpečných ochorení a čo je najhoršie, niet dosť finančných prostriedkov na účinné lieky na záchranu ľudí s touto diagnózou.

  Liga proti rakovine je dobrovoľná, nezávislá a nezisková organizácia, ktorá je registrovaná od roku 1990. Svoju činnosť zameriava na pomoc chorým na rakovinu. Pracuje bez podpory štátu a je odkázaná na pomoc verejnosti, teda aj nás.

  Naša škola sa do humánnej aktivity „Dňa narcisov“ zapája od roku 1999. Zapojením sa do tejto aktivity dávame najavo, že problém nádorových ochorení nám nie je ľahostajný.

  Aj tento rok žiačky našej školy ponúkali symbolické narcisy – kvety ľudskosti. Dobrovoľným príspevkom pre LPR pomáhame tým , ktorí našu pomoc veľmi potrebujú.

  „ Nikto nedáva viac ako ten, kto dáva nádej...“

  Aktivistky „Dňa narcisov“: Alica Knuthová, Veronika Tarasovičová, Agnesa Kaľavská, Mária Svienta, Natália Žipajová, Liliana Dzubajová a Klaudia Antlová.

  /Fotogaléria/

 • Píšeme o osobnostiach našich spolužiakov, ľudí okolo nás

  11. 4. 2017

  Nájdete: Školský časopis ® Internetový školský časopis ® Osobnosti medzi nami

  V rubrike Osobnosti medzi nami nášho Internetového školského časopisu sa, od jej vzniku v januári tohto roku dosiaľ, vyskladal už celý rad zaujímavých rozhovorov:

  Mladý_módny_tvorca_Norbert_Engeľ_z_I.A - apríl 2017

  Dobročinnosť_Anny_Valaštekovej_z_II.A_je_nákazlivá - apríl 2017

  Divadelné_dieťa_so_záľlubou_vo_filmovaní_a_fotografovani_Stella_Szentpétery_z_I.B - apríl_2017

  Diva_klasického_umenia_Paula_Vysokajova_z_II.B - marec 2017

  Nádejná_fotografka_a_spisovateľka_s_veľkým_talentom_na_cudzie_jazyky_Michaela_Markovičová_z_III_D - marec 2017

  Manazérka_Lila_Mikčová_zo_IV.C_mieri_na_škótsku_univerzitu_v_Aberdeene - február 2017

  Romantický_štúrovec_Adrián_Čapo_z_II.B - január 2017

   

  Každý je vítaný so svojou skúsenosťou či nápadom, o kom by chcel napísať!

  Žiacka školská rada

 • PISA – Program medzinárodného hodnotenia žiakov

  Naša škola sa v mesiaci apríl 2017 zapojí do veľkého medzinárodného výskumu, ktorý zisťuje výsledky vzdelávania z pohľadu požiadaviek trhu práce, t.j. funkčnú gramotnosť žiakov z hľadiska teórie celoživotného vzdelávania sa, programu PISA. Program sa zameriava na výsledky 15-ročných žiakov, ktorí sú vo väčšine zúčastnených krajín v poslednom roku povinnej školskej dochádzky a majú už aspoň teoretickú možnosť vstúpiť na trh práce, v čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti, ktoré skúma a porovnáva v čase. Krajinám, ktoré sa do štúdie zapoja poskytuje možnosť porovnať funkčnosť vzdelávacieho systému s inými krajinami, poukázať na jeho možné nedostatky, zistiť konkurencieschopnosť žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku.

  Žiaci v testovaní  PISA riešia úlohy z matematickej, prírodovednej, čitateľskej a finančnej gramotnosti. Tieto úlohy sú vo všetkých cykloch rovnaké a umožňujú sledovať vývoj výkonov žiakov v čase.

  Jednotlivé cykly PISA však majú svoje prioritné zameranie, vždy na inú gramotnosť - v PISA 2018 to bude čitateľská gramotnosť.

 • Beseda o cestovnom ruchu

  V pondelok 3.4.2017 zorganizovali žiaci IV.C štud.odboru MRCR besedu s výkonným riaditeľom Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska Mgr. Martinom Janoškom. Účastníci besedy získali zaujímavé informácie o činnosti KOCR, pracovnej ceste do Nórska aj o cyklotrase Eurovelo z najsevernejšieho bodu Európy až do Athen cez Prešov. Dozvedeli sa o súťažiach, podujatiach, ktoré organizuje KOCR, diskutovali o  možnostiach spolupráce  SOŠ podnikania pri realizácii rôznych podujatí. Na záver besedy žiaci IV.C prekonzultovali prípravu svojej praktickej maturitnej skúšky. 

  Aké je poslanie a činnosť KOCR Severovýchod SR nájdete na stránke www.severovychod.sk
 • 4. 4. 2017

  Do galérie Hviezdoslavov Kubín boli pridané fotografie.

 • CELOŠTÁTNA SÚŤAŽ V DARČEKOVOM BALENÍ s medzinárodnou účasťou - 14. ročník

  4. 4. 2017

  Usporiadateľom súťaže bola Stredná odborná škola obchodu a služieb S. Jurkoviča, Bratislava.

  Cieľom súťaže bola prezentácia a konfrontácia vedomostí a zručností žiakov, rozvoj ich tvorivosti,  ako aj uplatňovanie vlastných nápadov a rozvíjanie estetického cítenia. Hlavná  téma bola : „Tvoríme pre radosť iných“

  Už po druhýkrát našu školu úspešne reprezentovala žiačka IV.D Pavla Chovancová, ktorá prejavila svoju kreativitu a zručnosť aj v minulom školskom roku. Umiestnila sa na druhom mieste v striebornom pásme. Veľmi sa tešíme z jej úspechu a srdečne  blahoželáme.

  Témy súťaže:             1. Zhotoviť darčekové balenie na tému:

                                          „ Mama, ďakujem “

                                          2. Zhotoviť darčekové balenie na tému :                        

                                           „ Zhotoviť balíček pre čakajúceho zákazníka„   

                                          3. Zhotoviť ponuku dňa na tému:

                                           „Čaro jari“

  Mgr. Štefánia Ondričková

  /Fotogaléria/

   

 • Európsky zbor solidarity

  28. 3. 2017
  Európsky zbor solidarity: začína sa prepájanie mladých ľudí s organizáciami

  Ide o jedinečnú príležitosť pre mladých ľudí zapojiť sa do novej iniciatívy EÚ – Európsky zbor solidarity buď ako dobrovoľník, alebo sa uchádzať o stáž. Viac informácii nájdu záujemcovia v priloženom dokumente a na stránke

  https://europa.eu/youth/Solidarity_sk       /Európsky_zbor_solidarity/

 • Obvodové kolo v badmintone

  Obvodového kola v badmintone sa zúčastnilo 4 členné zmiešané družstvo, 2 chlapci a 2 dievčatá. Hralo sa systémom KO ako v tenise, vyradzovacím spôsobom. Naše družstvo nemalo šancu, pretože v družstvách, ktoré tam hrali, boli hráči, ktorí hrajú za badmintonové kluby, ba dokonca až v reprezentácií. Naši nepostúpili po 1. zápase ďalej.

  Branislav Lorincz, Pavol Hadač, Denisa Kaľavská, Ivana Hanušinová, Bronislava Chromčová

  Dňa 15. novembra 2016 sa žiaci 2. ročníka v počte 15 žiakov  zučastnili na bowlingu v rámci dňa študenstva.

  /Fotogaléria/

 • Súťaž "Nie drogám"

  Naše družstvo v postupovom kole Nie drogám sa umiestnilo na 2. mieste a postúpilo do finále ,ktoré sa uskutočnilo 25.11.2016. Zo 16 družstiev sme postúpili medzi najlepšie 6. družstva. Vo finále sme skončili na 2. mieste.

  1. miesto - gymnázium Sv. Mikuláša
  2. miesto - SOŠ podnikania
  3. miesto - Obchodná akadémia
  4. miesto - gymnázium sv. Moniky
  5. miesto - gymnázium K2
  6. miesto - Hotelová akadémia

   

  Naše družstvo: Radovan Balucha 2.B, Richard Potočňák 2.B, Adrán Čapo 2.B, Erika Knutová 4.B, Alexandra Baňasová 4.B, Bianka Šuliková 2.A, Zuzana Vojteková 1.B, Dominika Dudeková 1.A, Lucia Uličná 1.A

  /Fotogaléria/

 • Stolný tenis dievčat

  Obvodového kola v stolnom tenise sa zúčastnilo 8. družstiev stredných škôl. Naša škola – družstvo 3 dievčat sa umiestnilo na peknom 3. mieste. Získali diplom a pohár.

  Miroslava Barčáková,  Veronika Pastirčáková,  Štefánia Uličná

  /Fotogaléria/

 • Exkurzia za pokladmi Rusínov

  27. 2. 2017

  Aj tento rok sa žiaci študijného odboru  manažment regionálneho cestovného ruchu zapájajú do rôznych súťaží. Organizátorom dvoch súťaží: Vitajte v našom regióne a Môj projekt pre región je spoločnosť  JA SLOVENSKO. Úlohou každej súťaže je zviditeľniť, spropagovať región, v ktorom žijeme, navrhnúť zaujímavý produkt pre účastníkov cestovného ruchu.

   Trieda III.C sa v rámci svojej zvolenej témy prihlásila do súťaže Vitajte v našom regióne  pod názvom RUTHÉNIA. Hlavnou úlohou tejto cestovnej kancelárie je ponúkať  poklady Rusínov. Dňa 23.2.2017 zrealizovala exkurziu pre žiakov I.D triedy (odbor manažment regionálneho cestovného ruchu) do miest Medzilaborce a Svidník, kde navštívili zaujímavé miesta, ktoré poukazujú na dedičstvo a kultúru Rusínov (Múzeum Andyho Warhola – Svetoznámy Rusín, Chrám sv. Michala archanjela - drevený kostol v Ladomírovej, zapísaný na zozname UNESCA, Údolie smrti – pamiatky na ťažké boje karpatsko–duklianskej operácie II. svetovej vojny). Žiaci pod vedením pedagogického dozoru: Ing. J. Kočárovej a RNDr. Ing. M. Vavrekovej  ponúkli sprievodcovské služby svojim mladším spolužiakom, mohli si reálne vyskúšať svoj navrhovaný produkt CR, získali cenné informácie a fotografie z navštívených miest.

  Ďakujeme Patrikovi Jurečkovi, žiakovi II.B triedy za služby spojené s nahrávaním videa našej cesty.

  Veľká vďaka za vydarenú akciu patrí hlavne Sandre Felcmanovej, Viktórii Velikej, Ivane Kivadrovej a Nikole Ňachajovej – žiačkam III.C triedy, taktiež žiakom I.D triedy za skvelú náladu a zodpovedný prístup na exkurzii.

  Ing. Jana Kočárová, RNDr. Ing. Mária Vavreková

  /Fotogaléria/

strana: