Domov Štúdium Služby Mapa Kontakt Facebook Fotoalbum 2% dane Napíšte nám Prihlásenie
Navigácia
 • Internetový školský časopis začína šk. rok 2017/18 s novým príspevkom

  17. 9. 2017

  Náš internetový školský časopis bude aj v tomto školskom roku zverejňovať rozhovory v rámci rubriky Osobnosti medzi nami. Pozrite si nový príspevok Interakcie umeleckých duší – výtvarníčky a budúcej dizajnérky Bianky Laury Bizubovej zo IV. A a jej odborných pedagógov.

  /Interakcie_umeleckých_duší_-_výtvarníčky_a_budúcej_dizajnérky_Bianky_Laury_Bizubovej_zo_IV._A

 • FOTKA Z POHRANIČIA

  14. 9. 2017
  Realizátori mikroprojektu NOVÁ DIMENZIA VZDELÁVANIA financovaného Európskou úniou z Fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Intreg Poľsko - Slovensko 2014 - 2020 srdečne pozývajú mladých ľudí, aby sa zúčastnili súťaže pod názvom FOTKA Z POHRANIČIA.
   

  Do poľsko - slovenského pohraničia patrí celý región Prešovského samosprávneho kraja. Pravidlá súťaže nájdete na stránke http://nowywymiaredu.wsie.edu.pl/sk/fotograficka-sutaz-fotka-z-pohranicia/ alebo u p.prof. RNDr. Vavrekovej, kab.č. 304.

   
  Súťaží sa o pekné ceny. Stačí pohľadať zaujímavý záber alebo sa ešte len vydať za krásami našej prírody, architektúry, či života mladých ľudí.
   
 • ZOZNAM KANDIDÁTOV NA VOĽBY DO ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY 2017/2018

  11. 9. 2017

  ZOZNAM KANDIDÁTOV NA VOĽBY DO ŽIACKEJ ŠKOLSKEJ RADY 2017/2018

  1.  Emma Vitteková                  1.A         14 rokov

  Na SOŠP študujem prvý rok, môj odbor je dizajn interiéru. Rada plávam, počúvam hudbu a chodím na prechádzky s deťmi. Na žiackej školskej rade sa mi najviac páči, že aktívne rieši problémy žiakov prostredníctvom debatných klubov s pánom riaditeľom. Taktiež by som sa na tom rada spolupodieľala a pôsobila v nej a naučila sa nové veci.

   

  2.  Jakub Trebuňák                   1.B        15 rokov

  Na SOŠP študujem prvý rok odbor škola podnikania. Považujem sa za človeka, ktorý je flexibilný a viem pracovať pod stresom. Medzi moje záujmy patrí športovanie, sledovanie športových zápasov, komentovanie politickej situácie doma i vo svete. Patrím medzi kreatívne a pozitívne naladené osoby. Mám rád výzvy a nebojím sa ísť do nových vecí. S myšlienkou žiackej rady som plne stotožnený a veľmi sa mi páči.

   

  3.  Viktória Slebodníková          1.C        15 rokov

  Študujem na SOŠP prvý rok ekonomické lýceum. Rada pracujem s deťmi a som komunikatívna. Vo svojom voľnom čase sa rada prechádzky v prírode. V žiackej školskej rade by som chcela byt nápomocná pri realizácii rôznych podujatí a akcií.

   

  4.  Zuzana Majcherová              2.A        16 rokov

  Na SOŠP študujem dizajn interiéru a študujem ho druhý rok. Mam rada hasičský šport a všeobecne šport každého druhu. Rada komunikujem s ľuďmi a viem si presadiť svoj názor. V rámci žiackej školskej rady sa rada spolupodieľam na realizácii rôznych akcií a pomôžem každému, kto potrebuje.

   

  5.  Stella Szentpétery                2.B        16 rokov

  Do našej školy chodí veľa jedinečných ľudí. Každý z nich je svojím spôsobom zaujímavý. A to som aj ja. Chodím do 2.B triedy. Milujem svoj odbor (škola podnikania), je veľmi zaujímavý a nikdy sa nenudíme. Máme veľa aktivít, ktoré pre nás vytvára škola alebo školstvo. Za zmienku stoja napríklad výmenné pobyty, výlety, celoškolská súťaž "Nápad predáva" alebo SOČ. Som veľmi rada, že som mohla prísť na túto školu a študovať tu. Veľmi rada fotím a upravujem fotografie. Najlepšie sa mi fotia budovy a ľudia. Milujem pomáhať ľuďom, preto som členka slovenského červeného kríža. Veľmi rada sa učím nové veci. Na žiackej rade sa mi páči, že pomáhame iným ľuďom alebo deťom. Robíme dobré veci, čoho následkom sú výborne a milé zážitky. Na školskej rade by som nič nemenila. Máme tú najlepšiu pani koordinátorku Černajovú, ktorá sa o nás stará a má nás rada.

   

  6.  Kristína Blaščáková              2.C        16 rokov

  Na našej škole už druhý rok študujem odbor ekonomické lýceum. Po skončení štúdia na SOŠP by som rada pokračovala na pedagogickej fakulte. Rada sa venujem deťom a zvieratám. V žiackej rade je veľa šikovných ľudí, ktorí by mohli veľa zmeniť a posúvať radu vpred.

   

  7.  Petra Valichnáčová              2.D        16 rokov

  Som študentkou odboru Manažment regionálneho cestovného ruchu. Tento odbor som si vybrala, pretože by som po ukončení štúdia rada cestovala a venovala sa tomuto odboru. Taktiež mám rada kreatívne veci a kreslenie. Na ŽSR sa mi páči hlavne jej súdržnosť a to, ako sa snaží pomáhať a vždy všetko dotiahne do konca. Určite je na nej stále čo vylepšiť ale verím, že to bude s takýmto prístupom jednoduché.

   

  8.  Daniel Rákoš                        3.A        18 rokov

  Som študentom 3. ročníka a študujem dizajn interiéru. Medzi moje koníčky patria niekoľko hodinové prechádzky, hudba, ale nepohrdnem ani dobrým filmom. Na ŽŠR sa mi páči veľa vecí, ale hlavne to že nás učitelia a vedenie školy neberie len ako študentov,  ale aj ako ľudí, ktorí k nim majú bližšie čo sa týka komunikácie s nimi. Za ŽŠR som rád, pretože v nej vznikajú skvelé nápady a veľa z nich sa aj naozaj uskutoční.

   

  9.  Adrian Čapo                         3.B        17 rokov

  Na našej škole už tretí rok študujem odbor škola podnikania. Vo svojom voľnom čase sa rád venujem športu, čítaniu, písaniu vlastnej knihy alebo samo štúdiu histórie a rôznych oblastí psychológie. V našej školskej rade som členom od prvého ročníka. Momentálne zastávam pozíciu predsedu. Počas tohto pôsobenia som sa toho množstvo naučil a zlepšil sa v mnohých schopnostiach. Od komunikácie, cez organizáciu a realizáciu rôznych podujatí na škole i mimo nej, až po vystupovanie pred ľuďmi. V školskej rade sa snažím aplikovať poznatky, ktoré som nadobudol na rôznych konferenciách a tým sa snažím posúvať ju na vyšší level. Pracuje sa mi tu veľmi príjemne aj vďaka kolektívu šikovných ľudí, ktorí tu pracujú so mnou. Rád by som v tejto práci pokračoval aj naďalej.

   

  10. Patrik Jurečko                     3.B        18 rokov

  Som žiakom 3.B triedy študijného odboru škola podnikania. Tento odbor ma trošku prepojiť moje hobby a prácu. Rád fotografujem a natáčam. Moje hobby sa pomaly stáva mojou prácou. V žiackej školskej rade pôsobím od prvého ročníka ako mediálny manažér školy. Táto funkcia mi pomáha zdokonaľovať sa v komunikácií s ľuďmi a v práci s médiami. Rád prijímam výzvy. Som toho  názoru, že ak je chuť a možnosť pracovať, všetko sa dá. Kolektív ŽŠR je priateľský a pracovitý. Veľmi dobre sa mi tam pracuje. Počas môjho pôsobenia som sa podieľal na množstve akcií. Od vnútro školských až po celoslovenské. Svoju prácu robím s láskou. Rád by som v tejto činnosti pokračoval prijímal nové a nové výzvy a bol nápomocný ŽŠR.          

   

  11. Paula Vysokajová                3.B        17 rokov

  Na našej škole už tretí rok študujem odbor škola podnikania. Zaujímam sa o zdravý životný štýl, umenie a hudbu. V školskej žiackej rade som doposiaľ nepôsobila, no som motivovaná sa spolupodieľať pri vylepšovaní organizácii aktivít pre nás – študentov. Som komunikatívna osoba a práca s ľuďmi v kolektíve ma nadchýna. 
   

  12. Marek Tančák                      3.C        18 rokov

  Túto školu navštevujem už tretí rok, konkrétne sa venujem odboru Ekonomické lýceum. Medzi moje záľuby patria šport, hra na saxofón ale aj rôzne iné aktivity ako mojich rovesníkov. Za prvé dva roky som v žiackej školskej rade zastával pozíciu zástupcu pre Kultúru a šport a venoval som sa týmto podujatiam ako počas školy tak aj na internáte. Som komunikatívny, spoľahlivý a pracovitý. Som veľmi priateľský a na tejto škole ma pozná takmer každý, nechýba mi ochota a stále rád pomôžem. Cudzia mi nie je ani rýchlosť a zodpovednosť, preto si myslím, že som vhodným kandidátom do ŽŠR ako váš zástupca. 

   

  13. Aneta Fabianová                 3.D        17 rokov

  Už tretí rok študujem MRCR. Vo svojom voľnom čase sa rada venujem fotografovaniu a priateľom. V žiackej školskej rade pôsobím od prvého ročníka a rada sa zúčastňujem na realizácii a organizácii rôznych aktivít.

   

  14. Lucia Libová                       4.C        18 rokov

  Študujem štvrtý rok MRCR. V treťom ročníku som sa spolu s mojimi spolužiačkami zúčastnila SOČ. V našej práci na SOČ sme sa venovali Rusku a jeho kultúre. S touto prácou sme na krajskom kole SOČ obsadili 3 miesto. Vo voľnom čase rada čítam knihy, počúvam hudbu alebo idem von. V budúcnosti by som rada študovala históriu.

   

  15. Henrieta Haľková                4.D        18 rokov

  Študujem na škole už štvrtý rok odbor Manažment regionálneho cestovného ruchu. Počas štúdia som bola zapojená do nejakých akcií či už ako jednotlivec, so spolužiakmi, alebo so žiackou radou. V druhom a treťom ročníku som školu reprezentovala na krajskom kole Olympiády ľudských práv a taktiež som spolu so spolužiačkami napísala dve SOČ práce (obe získali umiestnenie na krajskom kole). Vo voľnom čase rada cestujem, rada spoznávam ľudí. Snažím sa byť kreatívna a zodpovedná osoba. Preto som aj predsedníčkou našej triedy a doposiaľ aj členkou ŽŠR. Je naozaj dobré, že naša škola kladie dôraz na ŽŠR, pretože je to len dôkaz toho, že ako aj žiaci, tak aj učitelia sa snažia o zlepšenie a rozvíjanie či už chodu školy alebo vzťahu žiak-učiteľ/učiteľ-žiak.

 • Oznámenie pre žiakov bývajúcich v školskom internáte

  30. 8. 2017

  Oznamujeme bývajúcim žiakom v Školskom internáte pri SOŠ podnikania, že nástup na internát je 3. septembra 2017 (t.j. nedeľa) od 17,00 do 21,00 hod.

  Žiak pri nástupe sa preukáže dokladom o zaplatení poplatkov za stravu a ubytovanie (výpis z účtu, ústrižok šekovej poukážky). Poplatok za mesiac september 2017 predstavuje preddavok 80,- €, úhrada na číslo účtu IBAN: SK85 8180 0000 0070 0051 8039, variabilný symbol: rodné číslo žiaka, do poznámky meno žiaka. Ostatné informácie budú poskytnuté pri nástupe žiakov do ŠI.

 • Začiatok školského roka 2017/2018

  29. 8. 2017

  Riaditeľstvo SOŠ podnikania oznamuje, že nový školský rok 2017/2018 sa začne 4. septembra 2017 (pondelok). Otvorenie školského roka pre všetkých žiakov bude o 7.55 hod. Žiaci 1. ročníka budú mať slávnostné otvorenie v školskej jedálni na 1. poschodí. Otvorenie školského roka pre ostatných žiakov vyšších ročníkov sa uskutoční v určených triedach.

 • Slávnostná akadémia

  Dňa 28. júna 2017 sa v priestoroch kina SCALA konala slávnostná akadémia SOŠ podnikania. Po zaznení hymny Slovenskej republiky predniesla slávnostnú báseň Kristína Kopáčová, žiačka III.A triedy. Slávnostnú akadémiu pozdravili členovia Žiackej školskej rady. Slovo odovzdali  zástupkyni riaditeľa pre teoretické vyučovanie, pani PaedDr. Márii Havrillovej, ktorá privítala všetkých prítomných. Pani zástupkyňa zhodnotila školský rok 2016/17, dosiahnuté úspechy v odborných, športových a kultúrnych súťažiach. Vyhodnotila maturitné skúšky, študijné výsledky a dochádzku žiakov.

  Ďalšia časť slávnostnej akadémii bola venovaná žiakom, ktorí boli ocenení riaditeľom školy za dosiahnuté mimoškolské ale aj školské úspechy. Najlepším žiakom školy odovzdal riaditeľ školy ďakovné listy a finančné odmeny. Boli to títo žiaci: Norbert Engeľ – I.A, Stella Szentpétery – I.B, Petra Valichnáčová – I.D, Juliána Laciová, Katarína Lacková, Alžbeta Uličná – II.A, Patrik Jurečko, Adrián Čapo – II.B, Aneta Fabianová – II.D, Kristína Adamčáková – III.A, Patrícia Adamková, Nikola Guľašová, Martina Veselovská – III.B, Lucia Libová, Viktória Pasternáková, Veronika Zelinková – III.C, Kristína Fečkaninová, Henrieta Haľková, Michaela Markovičová, Kamila Sedláková, Klaudia Markušová a Simona Lichvarčíková – III.D.

  Najlepšou triedou bola určená trieda I.C, študijného odboru ekonomické lýceum a styling a marketing. Najhoršou triedou bola určená trieda III.A, študijného odboru odevný dizajn a dizajn interiéru.

  Ďalším bodom slávnostnej akadémie bola cena Prešovského samosprávneho kraja "SOPHISTA  PRO  REGIONE" - učiteľ múdrosti pre región. Pán riaditeľ, Ing. Stanislav Kuchta, MBA predstavil žiakom oceneného pedagóga z našej školy. Ing. Miroslav Vrabeľ bol ocenený predsedom PSK a k tomuto oceneniu mu pán riaditeľ poprial veľa síl do ďalších rokov, zároveň mu odovzdal kyticu kvetov.  

  Zároveň Žiacka rada odmenila pána riaditeľa veľkou kyticou za všetko čo pán riaditeľ urobil pre žiakov našej školy.

  Na záver pán riaditeľ poďakoval pedagógom za ich celoročnú prácu a poprial učiteľom a žiakom príjemné prežitie letných prázdnin. Po slávnostnej akadémii sme si pozreli filmové predstavenie.

  /Fotogaléria/

 • „Sophista pro regione“ – učiteľ múdrosti pre región

  Dňa 26. júna 2017 sa v priestoroch divadla Jonáša Záborského konalo už IX. slávnostné oceňovanie najúspešnejších pedagogických pracovníkov a žiakov stredných škôl v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Ocenenia majú úzku súvislosť s našim regiónom, pretože Ján Amos Komenský navštívil a krátko pôsobil aj v meste Prešov.

  Na úvod slávnostného aktu sa predstavil spevácky zbor, potom nasledoval krátky príhovor MUDr. Petra Chudíka, predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Po slávnostnom príhovore nasledovalo slávnostné odovzdávanie cien najlepším pedagógom PSK „Sophista pro regione“ – učiteľ múdrosti pre región. Za našu školu bol ocenený Ing. Miroslav Vrabeľ, učiteľ odborných predmetov. K tomuto významnému oceneniu dlhoročnej práce v školstve mu srdečne blahoželáme!

  Druhá časť slávnosti bola venovaná oceneniu študentov „Lux mentiu“ – Svetlo poznania. Za našu školu nebol ocenený žiak. Na záver kultúrneho programu vystúpil ľudový súbor.

  /Fotogaléria/     /Večerník/

 • Opálové bane na Dubníku

  26. 6. 2017
  Len pár miest vo svete sa dá porovnať s opálovými baniami na Dubníku. Jedinečné v Európe. Za poznaním histórie ťažby aj za poznaním jedinečného nerastu sa 19. júna 2017 vybrali žiaci študijných odborov manažment regionálneho cestovného ruchu I.D a II.D  a ekonomického lýcea I.C.
   

  Vyzbrojení prilbami a baterkami vstúpili do bane Jozef. Prekvapil ich chlad ale aj rozľahlé priestory šácht, ktoré boli vytesané už pred stáročiami. Vyskúšali si úplnú tmu, keď zhasli baterky. Dozvedeli sa, že bane sú zimoviskom pre vzácne druhy netopierov a rajom pre potápačov, ktorí navštevujú zatopené poschodia bane. Pre zanietených bola možnosť kutania na haldách, kde si viacerí našli krásne exempláre kameňov s kúskami opálu.

  /Fotogaléria/

 • 125. výročie založenia partnerskej školy

  Dňa 9. júna 2017 sa zúčastnila skupina pedagógov našej školy na oslavách partnerskej STŘEDNÍ ŠKOLY UMĚLECKOPRUMYSLOVEJ z ÚSTÍ NAD ORLICÍ /Česká republika/ v pri príležitosti  125. výročia jej založenia. Našu školu reprezentovali pani zástupkyňa riaditeľa školy PaedDr. Mária Havrillová, PaedDr. Anna Simková, RNDr. Ing. Mária Vavreková, Mgr. Art. Rastislav Mravec a Ing. Miroslav Vrabeľ. Po príchode nás odprevadili do Domu kultúry, kde bola slávnostná akadémia. Predstavitelia nielen mesta ale aj vyššieho územného celku blahoželali škole a pedagógom k výročiu.

  Po akadémii nasledovala slávnostná recepcia priamo v priestoroch Domu kultúry. Následne sme sa presunuli do priestorov školskej jedálne, kde pokračovala oslava so všetkými pedagógmi školy.

  Na druhý deň pokračovali oslavy v škole pre širokú verejnosť a to Dni otvorených dverí. Prezerali sme si priestory školy, vymieňali  sme si navzájom pracovné skúsenosti, obdivovali sme výsledky žiackych prác a na záver sme sa dohodli na ďalšej intenzívnej partnerskej spolupráci do budúcnosti.

  /Fotogaléria/

 • Dni mesta Prešov 2017

  16. 6. 2017

  Dňa 7.6.2017 prispela naša škola do programu „Dni mesta Prešov 2017“. V dvoch módnych prehliadkach sme verejnosti predstavili 14 módnych kolekcií našich študentov. Predstavili sme aj víťazné kolekcie našich žiakov, ktoré v marci 2017 obstáli v medzinárodnej konkurencii na súťaži stredných škôl pod názvom Módna línia mladých 2017. Sme nesmierne hrdí na našich študentov a želáme im ešte veľa tvorivých síl a nápadov, ako aj množstvo podobných krásnych odevných prehliadok.

  /Fotogaléria/

 • Odborná prax – I.D MRCR

  12. 6. 2017

  V dňoch 5.6. – 9.6.2017 sa žiaci  I.D  - odbor manažment regionálneho cestovného ruchu, zúčastnili odbornej učebnej praxe formou exkurzií. Žiaci navštívili ubytovacie, stravovacie zariadenia cestovného, zúčastnili sa odborných besied (beseda s Horskou záchrannou službou, beseda v Krajskej organizácií cestovného ruchu v Košiciach), mali možnosť porozprávať sa s manažérkou hotela Grandhotel Praha v Tatranskej Lomnici, ktorá sa venovala našej skupinke a obohatila nás skúsenosťami z praxe.

  Žiaci pod vedením učiteľov riešili úlohy a zadania, ktoré budú súčasťou správy z praxe, mali možnosť vyskúšať si spoznávanie pamiatok mesta formou súťaže. Získali cenné skúsenosti z mnohých služieb, ktoré im v budúcnosti môžu pomôcť pri manažovaní, či podnikaní v oblasti cestovného ruchu. Vyskúšali si prieskum v teréne, komunikovali s návštevníkmi mesta Prešov.

  Zažili ukážku animácie cestovného ruchu na Štrbskom Plese, overili si na vlastnej koži význam krásneho zážitku, ktorý je kľúčovým pri výbere tej istej dovolenky. Vyskúšali si sprievodcovanie v teréne, overili svoje schopnosti.  A v neposlednom rade zistili, že  Slovensko má svoje poklady, krásy, cenné pamiatky, krásnu prírodu, to všetko  treba objavovať a ponúkať ďalej, propagovať.  A to je ich úlohou, ponúkať naše zaujímavosti ďalej, aby sa stali viditeľné. Ponúkať kvalitné služby, základ je ľudský prístup ku všetkým. To je cieľom manažmentu regionálneho cestovného ruchu. Dôležité je investovať do niečoho, čo má zmysel a význam. Dedičstvo z minulosti je víziou budúcnosti!

   RNDr. Ing. Mária Vavreková a Ing. Jana Kočárová

  /Fhotogaléria/

 • Slávnostné vyraďovanie absolventov

  6. 6. 2017

  SOŠ podnikania dňa 2. júna 2017 o 09:00 hod. slávnostne vyraďovala absolventov študijných odborov. Po hymne Slovenskej republiky slávnosť otvoril riaditeľ školy Ing. Stanislav Kuchta, MBA, ktorý privítal všetkých prítomných. Po príhovore nasledovalo odovzdávanie maturitných vysvedčení z rúk triednych učiteľov. Po odovzdaní maturitných vysvedčení nasledovalo odovzdávanie ďakovných listov žiackej školskej rady žiakom Paule Bálintovej, Erike Knutovej, Lile Mikčovej a Jakubovi Šimovi za dlhoročnú činnosť v žiackej školskej rade. Ďakovné listy odovzdal riaditeľ školy. Nasledovalo odovzdávanie doložky k vysvedčeniu pre žiakov cvičnej firmy Tree House, s.r.o., ktoré úspešne reprezentovali našu školu na medzinárodnej súťaži. Boli to žiačky Denisa Baranová, Marta Džurňáková, Kristína Slivková, Simona Suchárová a Bianka Pavlíková. Ďalšie certifikáty Junior Achievement získali manažéri JA firmy Welfare zo IV.B triedy za aktívnu prácu vo firme. Boli to žiačky Erika Knutová, Jana Fabiánová, Simona Hovancová, Lucia Mišenková a Natália Krempaská. Na záver pán riaditeľ odovzdal najlepším absolventom školy certifikát IES, ako odmenu za školskú a mimoškolskú činnosť počas celého štúdia.  Certifikát získala Barbora Zagorová, Erika Knutová, Marta Džurňáková, Lila Mikčová a Gabriela Harčariková.  Posledné slová patrili pánovi riaditeľovi, ktorý absolventom poprial veľa úspechov v budúcom profesionálnom živote.

  /Fotogaléria/

 • Odborna prax poľskych studentov

  6. 6. 2017

  SOŠ podnikania v Prešove a Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie úspešne ukončili prvú etapu spoločného projektu „Po skúsenosti na európsky trh práce“ v rámci poľského programu POWER. Cieľom projektu bola odborná prax žiakov poľskej školy v oblasti služieb v cestovnom ruchu. 9 žiakom 3.ročníka študijného odboru technik obsługi turystycznej sa na celý mesiac stalo domovom čarovné miesto pohraničia: Červený Kláštor. V zariadení Pltník absolvovali odbornú prax v rôznych pracovných pozíciách v penzióne a v Múzeu v Červenom Kláštore. Traja z nich si vyskúšali prácu s grafickými programami pri úprave fotografií aj samotný marketing nevyhnutný pre úspešný predaj foto-záberov zo splavu Dunajca. Štyri pracovné týždne boli doplnené poznávaním severnej časti Slovenska. Žiaci a učitelia SOŠ podnikania im pripravili exkurzie do Prešova, Košíc, Levoče. Kultúrno historické pamiatky doplnili športovými aktivitami: splavom Dunajca, cestou na bicykli do poľskej Niedzice a turistikou vo Vysokých Tatrách. A keďže všetko raz končí, 2. júna 2017 sa uskutočnilo slávnostné ukončenie medzinárodnej odbornej praxe. Zástupcovia škôl a koordinátori projektu pripravili certifikáty, dokumenty týkajúce sa ECVET a ďalšie potrebné  doklady. Slávnosť sa uskutočnila v penzióne Pltník za účasti zástupcov obidvoch škôl, zástupkyne Odboru školstva Mestského úradu v Krosne a riaditeľa penziónu.

  Žiaci zaspomínali na jednotlivé dni, keď začínali aj na milých ľudí, ktorí im pomohli vytvoriť profesionálne a zároveň veľmi príjemné prostredie. Uvedomili si, aké je dôležité vzájomne sa poznávať. O rok bude projekt pokračovať. SOŠ podnikania opäť pripraví poľským partnerom zaujímavé miesto pre realizáciu odborných praxí v šk.r. 2017/2018.

  RNDr. Mária Vavreková

  /Fotogaléria/

 • Rozlúčka žiakov štvrtého ročníka

  22. 5. 2017

  Dňa 19.5.2017 sa na Strednej odbornej škole podnikania uskutočnila rozlúčka žiakov štvrtého ročníka s vedením školy a pedagogickým zborom v priestoroch školskej telocvične. 

  /Fotogaléria/

 • Odmena na vrchole Slovenska

  Začiatkom tohto školského roka sa na podnet pána riaditeľa žiacka školská rada zapojila do celoslovenskej súťaže „Pýtajme si  Slovenské“. Úlohou bolo natočiť krátke video na propagáciu slovenských výrobkov. Spolu s Adriánom Čapom a Patrikom Jurečkom z II.B sme dali hlavy do kopy a za pomoci pána riaditeľa a koordinátorky žiackej školskej rady natočili video na danú tému. Náš súťažný projekt dostal v celoslovenskej súťaži najviac hlasov a našou odmenou bola finančná hotovosť pre triedu, ktorá video nahrala.

  Dlho sme rozmýšľali, ako peniaze využiť a rozhodli sme sa zopakovať si našu októbrovú odbornú prax v Tatrách s malým bonusom – výstupom na Lomnický štít.

  Dňa 5. mája sme sa spoločne stretli na vlakovej stanici v Prešove. Už vtedy medzi nami panovala výborná nálada. Vlakom sme sa dopravili do Popradu a následne do Tatranskej Lomnice, kde sme boli ubytovaní. Neskôr sme v krásnom horskom prostredí využili  pekné počasie príjemným  posedením v parku pri potôčiku a trávením spoločných chvíľ.  Popoludní sme  navštívili Štrbské pleso, ktoré nás privítalo teplými slnečnými lúčmi. Po návrate na ubytovňu, po večeri,  sme si spravili spoločný večer. Najprv sme si overili naše geografické vedomosti  v kvíze o Tatrách, potom sme sa pobrali na  „opekačku“. Bol to večer plný zábavy, radosti a smiechu. Ráno sme sa plní nadšenia vybrali na raňajky a neskôr k lanovke v Tatranskej Lomnici, ktorou sme sa vyviezli na Skalnaté pleso. Na Skalnatom plese sme čakali, kedy príde čas na spomínaný malý- veľký bonus. O 9:20 hod. prvá skupinka ľudí z SOŠP nastupuje do lanovky na Lomnický štít. Cestou hore nás sprevádzali neskutočné pocity radosti a nedočkavosti. Po vystúpení sme sa všetci ponáhľali vychutnať si krásny výhľad. Ako na dlani sme mali krásne more bielych mrakov a nad nami sa rozprestieralo jasnomodré nebo. Nabíjali sme energiou nie iba seba navzájom, ale aj ostatných ľudí.  V ohromení sme ešte dlho rozoberali zážitky z Lomnického štítu. Po chutnom obede sme sa pobalili a vlakom vybrali  domov. Aj po návrate do školy sme spomínali na nezabudnuteľné chvíle v Tatrách a vtipné príhody z výletu. 

  My, žiaci študijného odboru manažment regionálneho cestovného ruchu, sme veľmi radi, že  naša škola podporuje rôzne študentské aktivity, vďaka ktorým môžeme cestovať a spoznávať úroveň cestovného ruchu na Slovensku.

  Sme nesmierne vďační pánovi riaditeľovi  Ing. Stanislavovi Kuchtovi, MBA za túto príležitosť.

  Poďakovanie patrí aj koordinátorke žiackej školskej rady PaedDr. Valentíne Černajovej za prípravu a realizáciu výletu a Ing. Anne Miklušovej  za spoločné chvíle strávené s nami.

  /Fotogaléria/                                                                                                   kolektív II.D

   

 • Naši žiaci charitatívnym behom pomohli nevidiacim a slabozrakým

  12. 5. 2017

  Vo štvrtok, dňa 11. 5. 2017, sa žiaci druhých ročníkov našej školy zúčastnili  charitatívnej akcie VSE CITY RUN, ktorá bola súčasťou originálneho konceptu charitatívnych behov v centrách miest východného Slovenska.

  Podujatie v Prešove otvoril nevidiaci člen únie, ktorý sa ako prvý postavil na bežiaci pás. Neskôr nám v prezentačnom stánku Únie nevidiacich a slabozrakých ukázal rôzne pomôcky pre ľudí s týmto znevýhodnením. Zvlášť nás zaujal mechanický písací stroj, na ktorom nám predviedol vytváranie textu v Braillovom písme a ochotne nám napísal naše mená, ktoré sme si, v podobe známych reliéfnych bodiek vtlačených do papiera, odniesli ako milý suvenír. Vysvetlil nám, aké písmená predstavujú jednotlivé kombinácie bodiek. Vo vedľajšom stánku sa prezentovala Fakulta športu Prešovskej univerzity.

  Dnes sa toto podujatie radí medzi najväčšie charitatívno-športové udalosti na Slovensku. Prvý štartový výstrel zaznel v roku 2008 v Košiciach. Do projektu sa každoročne zapájajú deti, seniori, amatérski športovci, športové kluby i známe osobnosti. Prispieť a podporiť dobrú vec možno nielen účasťou na aktivite „non-stop bežecký pás“, ktorý je v deň podujatia 8 hodín v nepretržitej prevádzke, nesmie sa zastaviť a plynule sa na ňom striedajú jednotliví bežci, ale aj kúpou štartového čísla a priamo účasťou  na nesúťažnom 4 km behu. Na konci dňa sa ubehnuté kilometre prepočítajú  na eurá a prirátajú sa k výťažku zo štartovného. Partnerom projektu je Východoslovenská energetika. Podujatie sprevádza i pestrý kultúrny program.

  Hodnota pomoci závisela aj od úsilia bežcov. Na bežiacom páse mal každý meter svoju cenu. Ďakujeme všetkým účastníkom z našej školy, ktorí svojim športovým výkonom podporili Úniu nevidiacich a slabozrakých zo Slovenska.

  Vo večerných hodinách pokračoval VSE CITY RUN 5 km behom v centre mesta so začiatkom o 17,30 hod. Aj tejto aktivity sa zúčastnili žiaci našej školy bývajúci na školskom internáte. Školský internát reprezentovali títo žiaci: Brutvanová Ľubica, Žihalová Klaudia, Hudáková Vanesa, Skladaná Monika, Tančák Marek, Selep Jozef, Michalko Damián, Bakajsa Daniel, Adamko Tomáš. Behu sa so žiakmi zúčastnil aj ZRŠ Ing. Popík Bohuš a bývalý vychovávateľ Mgr. Žec Peter.

  /Fotogaléria/

 • Baristický kurz

  10. 5. 2017

  Na základe záujmu našich žiakov sa dňa 4. 5. 2017 konal v priestoroch SOŠ podnikania baristický kurz. Lektorom kurzu bol aj tento rok pán Michal Křížka. A tak vo štvrtok celá škola voňala kávou. Úvodnú časť kurzu tvorila teória: o pôvode kávy, geografickom rozšírení, botanických druhoch Arabica a Robusta, podmienkach na pestovanie, zber, spracovanie. Zaujímavé boli aj sociálne aspekty pestovania a obchodovania s kávou. Ako správne našľahať mlieko pre kvalitné a chutné kapučíno sa najprv trénovalo s "púrovou" vodou. Neverili by ste, ale dôležitý je sklon držania konvičky aj postoj pri stroji. Každý si vyskúšal aj prípravu espressa - bolo malé, silné, ale zaujímavo chutné. Všetci účastníci kurzu úspešne dosiahli požadovanú úroveň a získali Certifikát o absolvovaní kurzu - doklad o jednej zručnosti a vedomosti navyše pre úspešné uplatnenie sa trhu práce kdekoľvek v Európe aj vo svete.

   

 • Návšteva z Červenice

  9. 5. 2017

  Koncom apríla sme na našej škole privítali dlho očakávanú návštevu hluchoslepých detí z internátnej školy v Červenici. Po decembrovej exkurzii na ich škole sme už poznali záľuby a záujmy našich malých kamarátov  a tak sme im vedeli pripraviť krásny program. Program pozostával  z hudobných vystúpení a rôznych aktivít, ktoré pripravili členovia žiackej rady v spolupráci s ostatnými žiakmi.
  Hudobné vstupy, pesničky, rozprávkový kvíz, maľovanky, hry a darčeky sa deťom z Červenice veľmi páčili. Ale darčeky sme nerozdávali iba my, deti spolu s vychovávateľkami si pripravili darčeky aj pre nás, čo bolo príjemným prekvapením.
  Toto stretnutie bolo veľmi emotívne. Ľudsky nás obohatilo o pocit spolupatričnosti a poznanie, že má zmysel pomáhať slabším.
  Ďakujeme obom pánom riaditeľom – Ing. Stanislavovi Kuchtovi, MBA, PhDr. Milošovi Kollárovi, PhD., že nám umožnili zrealizovať toto milé stretnutie, predsedovi žiackej rady Adriánovi Čapovi, všetkým členom ŽŠR a  koordinátorke žiackej rady  PaedDr. Valentíne Černajovej za úspešnú realizáciu tohto podujatia, ktoré bolo súčasťou dňa „Urob jeden dobrý skutok“.
  Veríme, že naša spolupráca bude pretrvávať aj naďalej.

     Žiacka školská rada

  /Fotogaléria/

 • Maturitný slovník pre odborné predmety

  Milí žiaci,
  predstavujeme vám učebné texty pod názvom Maturitný slovník pre odborné predmety, ktorý je výsledkom práce pedagógov odborných predmetov a študentov 4. ročníkov Strednej odbornej školy podnikania v Prešove. Jeho cieľom je prispieť  ku kvalite vzdelávania najmä z odborných predmetov, ako sú manažment, manažmet cestovného ruchu, marketing, účtovníctvo, ale aj zo základov odvetví súkromného práva a verejného práva a finančnej gramotnosti. Predovšetkým má slúžiť na prípravu na úspešné zvládnutie "skúšky dospelosti". Všetkým študentom a maturantom želáme veľa úspechov v štúdiu i v praktickom živote.

  Za autorský kolektív : JUDr. Mária Marinicová, PhD., MBA, LL.M

  Výkladový_slovník

 • Festival módy v Mukačeve

  V sále Mukačevskej štátnej univerzity sa v dňoch 27.4.-29.4.2017 konal 20.ročník „Festivalu módy“. Študentský módny dom organizoval prehliadku svojich súčasných a bývalých žiakov ako aj hostí z Ukrajiny, Slovenska a Maďarska. Vystriedali sa tu kolekcie odevov, obuvi, galantérie, značkového tovaru a kreatívnych diel študentov. Medzi jednotlivými prezentáciami bavili študentov, učiteľov a hostí rôzni hudobní a taneční umelci. Stručne povedané, oslava kreativity, krásy a módy sa podarila na 100%. Našu školu na spomínanom festivale zastupoval riaditeľ školy Ing. Stanislav Kuchta, MBA, ZRŠ Ing. Bohuš Popík, odborná učiteľka Mgr. PaedDr. Anna Simková a žiačky III.A triedy Kristína Adamčáková a Júlia Mičová. 
   

  Pozvánka na festival módy

  /Video ukrajinskej televízie/

strana: