Domov Štúdium Služby Mapa Kontakt Facebook Fotoalbum 2% dane Napíšte nám Prihlásenie
Navigácia
 • VALENTÍNSKY PLES

  Každým dňom sa blížil ten dlho očakávaný deň. Posledné nákupy, výzdoba školskej jedálne a „VALENTÍNSKY PLES“ sa mohol začať.

  Blížila sa 18-ta hodina, do vyzdobenej sály nevstupovali naši žiaci, ale veľmi pekne upravené mladé dámy a mladí páni. V zákulisí  sa pripravovala tanečná skupina, hudba hrala a naši učitelia  s pánom riaditeľom už sedeli na svojich miestach.

  Nasledovalo slávnostné otvorenie plesu, slova sa ujali Erika Knutová a Dávid Žiška. Privítali a predstavili hostí a uviedli úvodný kultúrny program, tanečnú skupinu GRIMMY s našou žiačkou Pavlou Bálintovou zo IV.A triedy.

  Po úvodnom programe nasledoval príhovor pána riaditeľa Ing. Stanislava Kuchtu, MBA ako aj prípitok a želanie, aby sa Valentínsky ples vydaril. Po prípitku a vzájomnom štrngnutí si pri stoloch nasledovalo otvorenie plesu, prvý tanec pána riaditeľa a žiačky IV.B triedy Oľgy Hanelovej. Po prvom tanci pozval pán riaditeľ všetkých na tanečný parket a zábava vo víre tanca sa mohla začať.

  Po prvom tanečnom kole nasledoval ďalší kultúrny program „STREET DANCE“, tanečná skupina so žiačkou II.D triedy Alenou Stašíkovou. Predviedli nám moderné skupinové tance. Moderátori po kultúrnom programe vyhlásili súťaž „Kráľ a kráľovná plesu“.

  Nasledovalo ďalšie tanečné kolo a slávnostná večera. Po druhom tanečnom kole nasledovala prvá zábavná hra „BALÓNY“. Smiech a dobrá nálada boli sprievodcom pri tejto  hre, ktorú režíroval pán riaditeľ. Slzy smiechu a krik sa valil tanečnou sálou. Víťaz dostal sladkú odmenu.

  Po ďalšom tanečnom kole nasledovala zábavná hra „Nazbieraj čo najviac“. Slova sa opäť ujal pán riaditeľ a napätia, kriku, smiechu nebolo konca. Chlapci zbierali rôzne predmety a kto nazberal najviac, stal sa víťazom.

  Na zregenerovanie síl nasledovalo ďalšie tanečné  kolo, po ktorom nás obdarili svojim hlasom „Raslavické dzifčata“, spolu s našou žiačkou zo IV.A triedy Annou Hudáčekovou. Zaspievali nám niekoľko pekných pesničiek zo Zemplína.

  Po kultúrnom programe pán riaditeľ vyhlásil výsledky súťaže „Kráľ a kráľovná plesu“. Kráľovnou plesu sa stala žiačka našej školy Lenka Mihoková zo IV.D triedy a kráľom plesu sa stal Dávid Gmitro. Zároveň bol vyhlásený aj „Najlepší tanečný pár“, po ktorom nasledovala „hodnotná aj vtipná TOMBOLA“.

  Opäť pokračovala zábava tanečným kolom ako aj druhá večera. Všetci sa bavili, tancovali, fotili, nálada bola vynikajúca a už sa žiaci tešia na budúci rok.

  Welfare, JA firma

  /Fotogaléria/

 • Týždeň zdravej výživy

  23. 2. 2017

  Jednou z najdôležitejších vecí ku kvalitnému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa v dnešnom uponáhľanom svete často zabúda. Práve preto si v rámci tohto týždňa (20.2.- 24.2.2017) pripomíname týždeň zdravej výživy.

  Vyvážená strava je veľmi dôležitá. Potrebný je dostatok vitamínov a minerálov, bielkovín a vlákniny. K zdravej strave nepatrí veľa mastného, sladkého a veľa soli obsiahnutej v jedle. Mali by sme nášmu telu dopriať viac aj tzv. antioxidantov, teda látok zamedzujúcich výskyt voľných radikálov, ktoré sú pre naše telo nebezpečné. Na správnu životosprávu sme v  spolupráci s komisiu „STOP OBEZITE“  upozornili aj našich žiakov na túto problematiku.

  Obsahom boli aktivity o správnej životospráve, ktoré sa vykonávali formou prednášok na jednotlivých vyučovacích hodinách. V rámci tohto týždňa sa zapojila aj naša školská jedáleň, ktorá poskytovala žiakom pestrú „paletu“ jedál obohatenú o značné množstvo ovocia resp. zeleniny. Novinkou bola informácia o výživovej (energetickej) hodnote jedla prostredníctvom kalorických tabuliek.

  Sme veľmi radi, že spätná väzba v podobe spokojnosti našich žiakov nabrala reálne kontúry. 

  Je potrebné napísať, že kvalita a pestrosť stravy v našej jedálni nie je výnimkou, ale pravidelnosťou. Preto si myslíme, že kvalita stravovania , kvalita životosprávy , pravidelnosť pohybových aktivít by nemala byť prioritou len počas takýchto „oficiálnych“  týždňov, ale mala by byť súčasťou každého z nás počas celého roka. Aj preto komisia „STOP OBEZITE“ pracuje v rámci svojich možností na tom , aby sa tento sen stal skutočnosťou.

  Vypracoval: Mgr. Michal Čiernik

  /Fotogaléria/

 • Zimný výcvikový lyžiarsky kurz

  22. 2. 2017

  V dňoch 13.2 – 17.2.2017 sa žiaci našej školy zúčastnili lyžiarskeho kurzu v rekreačnom stredisku Drienica. Sme veľmi radi, že žiaci nadobudli základy techniky zjazdového lyžovania a dokázali sa všetci naučiť lyžovať , čo bolo aj hlavným cieľom tohto výcviku.  V neposlednom rade sa naviazali nové priateľské vzťahy, či už vo vzťahu medzi žiakmi resp. žiakmi a učiteľmi. Počasie nám vyšlo ako z „katalógu“. Svah bol počas celého týždňa pripravený na jednotku. Na záver kurzu sa žiakom poďakovalo za  bezproblémový priebeh a disciplinovanosť. Po  stovky spálených kalórií za celý týždeň si žiaci na záver kurzu mohli vychutnať sladkú odmenu, ktorá znamenala aj poďakovanie za absolvovanie tohto kurzu.

  Vypracoval: Mgr. Michal Čiernik

  /Fotogaléria/

 • TOP VIZÁŽISTKA ŠKOLY 2017

  10. 2. 2017

  V tomto školskom roku sa konal 4. ročník školskej  súťaže  „TOP VIZÁŽISTKA ŠKOLY 2017“, ktorý  mal dve súťažné  kategórie: „Valentínska party“ a „Crazy party“.

  Súťažili žiačky z rôznych študijných odborov a ročníkov. Odborná porota hodnotila kreativitu make-upu k zvolenej téme, vlasový styling, celkový outfit ako aj dodržanie časového limitu.

  Predsedníčkou poroty bola Mgr. Anita  Oravcová - kozmetický salón ANITA, členmi poroty boli Bc. Zuzana Sopková - nechtový dizajn, Ing. Stanislav Kuchta, MBA a zástupcovia „Študentskej rady“ Aneta Fabiánová a Norbert Engeľ. Porota  vyjadrila veľkú spokojnosť s kreativitou a zručnosťou mladých vizážistiek.

  Vyhodnotenie súťaže „TOP VIZAŽISTKA ŠKOLY 2017“

  „Valentínska party“                                   „Crazy party“                                                                                                              

  1. Alica Knutová                                           1. Mária Poklembová

  2. Petra Vrabľová                                          2. Natália Ivanková                                    

  3. Lenka Mihoková                                       3. Ivana Kandráčová                                                        

  Mimoriadne ocenenie poroty získali

  Sára Paľuchová                                              

  Anežka Záhuráková

  Víťazkám blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník súťaže „TOP VIZÁŽSTKA ŠKOLY“.

  /Fotogaléria/

 • Viedeň - Bratislava

  6. 2. 2017

  Viedeň - Bratislava
  V dňoch 26.1. a 27.1. 2017 sme sa zúčastnili exkurzie, na ktorej sme spoznávali dve krásky na Dunaji - Viedeň a Bratislavu. Prvým cieľom bola rakúska metropola. Navštívili sme zámok Schönbrunn, letné sídlo cisárovnej Sisi. Boli sme unesení jeho  krásou. Zo Schönbrunnu sme sa autobusom presunuli do historického centra Viedne, kde nám naša pani učiteľka poskytla výklad, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani vyškolení turistickí sprievodcovia. Prešli sme námestím Márie Terézie, videli sme parlament, radnicu, Hofburg, Dom Svätého Štefana... Všade bolo cítiť príjemnú atmosféru s historickým nádychom. Na obláčiku nadšenia z krásnej Viedne sme sa podľa plánu dostavili do viedenského nákupného centra. Po rýchlych nákupoch sme zmorení prišli do hotela vo Svätom Jure a dopriali si zaslúžený oddych.
  Nasledujúci deň sa niesol v znamení spoznávania nášho hlavného mesta Bratislavy. Ocitli sme sa v blízkosti prezidentského paláca, prešli Michalskou bránou, kde si každý so zatajeným dychom niečo želal, a takisto ako vo Viedni, aj v Bratislave nám naša pani učiteľka ukázala svoj potenciál sprievodcov a poskytla náučný výklad, z ktorého sme si vzali množstvo informácií. Potom sme si dopriali krátku pauzu na obed. Po tejto pauze nadišiel hlavný bod celej exkurzie - návšteva 23. ročníka medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu v Inchcebe. Na veľtrhu sa prezentovalo mnoho firiem, boli originálne a zaujali nás. Získali sme mnoho cenných rád a odpozerali praktiky, ktoré môžeme neskôr aplikovať aj v našej školskej súťaži Nápad predáva. Potom sme vyčerpaní nastúpili do autobusu a s mysľou plnou nových zážitkov sme sa vrátili do Prešova. Odniesli sme si mnoho vedomostí, zážitkov ale hlavne radosti. Ďakujeme pánovi riaditeľovi, pánovi zástupcovi, pani učiteľke Miklušovej a pani učiteľke Černajovej – organizátorke exkurzie, že nám sprostredkovali takéto pekné zážitky. Užili sme si to a tešíme sa na ďalšie skvelé exkurzie.

  Adrián Čapo, Alexandra Kuzmiaková, Vanesa Hudáková

  /Fotogaléria/

 • Informácie o zimnom lyžiarskom výcvikovom kurze

  7. 2. 2017

  Zimný lyžiarsky výcvikový kurz sa bude konať v dňoch od 13.2.2017 do 17.2.2017. Zraz žiakov, ktorí sa prihlásili na tento kurz bude v pondelok (13.2.2017)  o 7:15 pred budovou SOŠ podnikania v Prešove, z dôvodu prerozdelenia lyžiarskej výstroje. Nasledujúce dni bude zraz žiakov plánovaný na 8:00 hod. Predpokladaný príchod z lyžiarskeho výcviku  bude každý deň o 14:00 hod.

  Žiadame  žiakov o dochvíľnosť a tešíme sa na spoločnú  „lyžovačku“.

  Michal Čiernik – učiteľ telesnej a športovej výchovy

   

 • Príprava na talentové skúšky pre žiakov 9. ročníkov základných škôl

  Talentová_príprava

  Príprava na talentové skúšky pre žiakov 9. ročníkov základných škôl do umeleckých študijných odborov /odevný dizajn, dizajn interiéru a nástenná maľba v architektúre/ sa uskutoční dňa 21.02.2017 /v utorok/ od 14.30 hod. do 17.00 hod.  Žiaci si majú so sebou priniesť skicár a mäkké ceruzky typ B. Svoju účasťprosím potvrďte telefonicky, alebo na email školy, najneskôr do 20.02.2017.

   

 • Olympiáda v nemeckom jazyku

  31. 1. 2017

  Druhé miesto v obvodnom kole celoslovenskej súťaže - Olympiáda v nemeckom jazyku v kategórii 2D získala naša žiačka, Barbora Zagorová zo IV. A triedy. Súťaž sa konala 19.1.2017 v priestoroch Spojenej školy T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove. Víťazka postupuje do krajského kola súťaže, ktoré sa uskutoční 16. 2. 2017 na Spojenej škole Dominika Tatarku v Poprade. K víťazstvu srdečne blahoželáme, Baška držíme prsty  v krajskom kole!

  /Fotografia_diplom/

 • Víťazstvo v olympiáde v anglickom jazyku

  25. 1. 2017

  Prvé miesto v obvodnom kole celoslovenskej súťaže - Olympiáda v anglickom jazyku v kategórii 2D získala naša žiačka, Lila Mikčová zo IV. C triedy. Súťaž sa konala v stredu, 18.1.2017 v priestoroch Spojenej školy T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove. V skupine 2D súťažilo 12 študentov prešovských stredných odborných škôl. Žiaci boli testovaní z počúvania, gramatiky, slovnej zásoby a čítania s porozumením, po obedňajšej prestávke súťažili v rozprávaní príbehu podľa obrázkov a simulácie pridelenej rolovej úlohy. Víťazka postupuje ďalej do krajského kola súťaže, ktoré sa uskutoční 15. 2. 2017 v priestoroch GK2 v Prešove. K víťazstvu jej srdečne blahoželáme a držíme všetky prsty, aby sa opäť zadarilo aj v krajskom kole.

  /Fotografia_diplom/

 • Strongman 2017- silou proti obezite

  22. 1. 2017

  V stredu 18.1.2017 sa v priestoroch telocvične SOŠ podnikania v Prešove uskutočnil druhý ročník športovej súťaže Strongman workout 2017, ktorá je v konzistencií s Národným akčným plánom prevencie proti obezite v spolupráci s komisiou Stop Obezite za účastí  žiakov našej školy. Súťaž bola rozdelená do štyroch disciplín, kde prevažná väčšina bola zameraná na úroveň silových schopností jednotlivých súťažiacich. Mená chlapcov, ktorí sa zúčastnili 2. ročníka strongman 2017-silou proti obezite je nasledovný:

  Vladimír Angelovič z 1.B, Pavel Chovan z 3.B, Boris Iľaščík Jakub Bakalár 3.D, Jozef Kolcun,Erik Kruľák, Matej Sučka, a Michal Štiber z 4.B, Lukáš Baran z 4.D,

  Prvou previerkou “borcov” z SOŠ podnikania boli zhyby, kde si žiaci mohli porovnať úroveň statických silových schopností horných končatín, kde si najlepšie počínal Matej Sučka z 4.B triedy, ktorý sa dokázal predviesť 11 opakovaní.

  Druhou disciplínou boli skoky z miesta. Presnejšie sa jednalo o osem skokov z miesta za sebou. Úlohou v tejto časti bolo “odskákať” čo najďalej, pričom najlepšie si v tejto disciplíne počínal Pavel Chovan z 3.B. Táto časť bola zameraná na úroveň dynamických silových schopností dolných končatín toho ktorého jednotlivca.

  Predposlednou prekážkou bolo vykonať v časovom intervale 30 sekúnd čo najväčší počet kľukov. Pri tejto súťaži sa chlapci najviac “ zapotili” , ale zvládli to vynikajúco. Najlepší výkon predviedol Michal Štiber z 4.B triedy , ktorý dokázal správnym spôsobom vykonať 37 kľukov.

  Súťažiaci sa ani nenazdali a čakala ich posledná disciplína v podobe prednosov na hrazde. Cieľom bolo vykonať správnou technikou prednosy s čo najväčším počtom opakovaní. Brušné svalstvo mal v tejto súťaží najlepšie Vladimír Angelovič z 1.B  triedy, ktorý predviedol 16 správných prednosov.

  Po sčítaní všetkých bodov z jednotlivých disciplín prišlo na vyhodnotenie, kde na solídnom treťom mieste sa umiestnil Matej Sučka, ktorý bol ocenení iontovým nápojom a proteinovou tyčinkou. O víťazovi sa rozhodovalo až do poslednej možnej chvíle, no napokon celkové druhé miesto si odniesol Boris Iľaščík z 3.D triedy, ktorý bol ocenení športovou fľašou a proteinovou tyčinkou. Celkovým víťazom 2. ročníka strongman 2017- silou proti obezite sa stal Vladimír Angelovič. Cenou pre víťaza bol izotonický iontový nápoj , ktorý slúži k regenerácií po fyzickej záťaži.

  Po vyhodnotení a odovzdaní cien sme si všetci urobili spoločné foto, zasmiali sa a popriali si veľa spoločných športových úspechov v rámci reprezentácie našej skvelej školy SOŠ podnikania v Prešove.

  Vypracoval Mgr. Michal Čiernik

  /Fotogaléria/

 • Nová rubrika školského časopisu: "OSOBNOSTI MEDZI NAMI"

  Do nového roka s novou rubrikou školského časopisu: OSOBNOSTI MEDZI NAMI

  Nájdete na webovej stránke školy v odkaze Žiaci ® Školský časopis ® Osobnosti medzi nami

  „Zbohom...,“ povedala líška. „Tu je moje tajomstvo, úplne jednoduché: správne vidíme iba srdcom. Čo je dôležité, je očiam neviditeľné.“ „Čo je dôležité, je očiam neviditeľné,“ opakoval malý princ, aby si to zapamätal.

  Pamätáte sa na priateľstvo medzi malým princom a líškou v jednej z najznámejších rozprávok pre dospelých od Antoina de Saint-Exupéryho? „Uvidelo“ vaše srdce niečo „správne“, niečo „dôležité“ v človeku vedľa vás? Chytili vás zaň jeho slová? Oslovil jeho príbeh, skutok? Zaujal jeho cieľ? Podmanil si vás jeho prístup, postoj? Podeľte sa o to s nami, aby sme všetci mohli „uvidieť“ okolo seba to, čo je dôležité, ale neviditeľné.

  V našom školskom webovom časopise, v rubrike Osobnosti medzi nami si chceme všímať to, čo je  pekné, zaujímavé, osobité v ľuďoch v našej bezprostrednej blízkosti.

  Slovo osobnosť pochádza z latinského „persona“ a znamená „divadelná maska“. V tejto rubrike chceme objavovať neviditeľné tajomstvá, ktoré sa za ňou skrývajú. Odvodené latinské sloveso „personare“ znamená, okrem iného i, „znieť“. Keď nadobudnete pocit, že človek vedľa vás prestal iba „byť“, ale „zaznel“, poodhalili ste časť jeho osobnosti. Ako „znie“ človek vedľa nás? Práve tu sa môže naše srdce „započúvať“...

  Žiacka školská rada SOŠ podnikania Prešov, Mgr. Natália Prostredná

  Nová_rubrika_školského_časopisu "OSOBNOSTI_ MEDZI NAMI"

  Článok: "Romantický_štúrovec_Adrián_Čapo_II.B"

 • Top vizážistka školy

 • Barmanský kurz

  Pozývame  Vás na BARMANSKÝ KURZ, ktorý sa uskutoční v priestoroch našej školy (zelený salónik) v termíne od 30.1.2017 – do 3.2.2017.

  Úspešní absolventi kurzu získajú certifikát SkBA platný vo všetkých členských krajinách IBA (Medzinárodnej barmanskej asociácie). Lektorom kurzu bude špičkový slovenský barman, pravidelný účastník svetových kongresov IBA – Ján Majoroš - majster barman Slovenskej barmanskej asociácie.

  Poplatok : 100,00 € pre žiakov SOŠ podnikania, Masarykova 24, Prešov

                    120,00 € pre ostatných účastníkov

  Program: rozdelenie nápojov,  ich pôvod,  servis a uplatnenie, príprava pracoviska,  barmanský inventár a jeho používanie, praktická príprava miešaných nápojov,  test a vyhodnotenie.

  Prihlásenie na kurz: Ing. Jana Kočárová (kabinet 211). Nutné vyplatiť poplatok do začiatku kurzu.

  /Pozvánka.pdf/

 • Brain Factory

  Agentúra regionálneho rozvoja PSK vyhlásila online súťaž nápadov organizovanej partnermi projektu. BrainFactory má v úmysle podporiť každého partnera v organizovaní online súťaže nápadov cez túto webstránku, čo by už samé o sebe malo priniesť ovocie zdieľaných znalostí partnerstva a slúžiť ako dôkaz, že tieto partnerské služby môžu pomôcť semienkám nápadov rozkvitnúť do krásy.

  Projekt BrainFactory bol podporený Medzinárodným vyšehradským fondom. http://visegradfund.org/

  Konzorcium partnerov bolo tvorené týmito medzinárodnými partnermi:

  Maďarsko: INNOVA Észak-Alföld Regional Development and Innovation Agency Nonprofit Ltd. http://innova.eszakalfold.hu/

  Slovensko: Regional Development Agency of the Presov self-governing Region http://www.arrpsk.sk/

  Česko: IREAS, Institute for Structural Policy o.p.s. http://www.ireas.cz/

  Poľsko: Medical University of Lodz http://umed.pl/

  Národná súťaž nápadov budúcich podnikateľov bola vyhlásená na začiatku školského roka. Žiaci stredných škôl mohli svoj inovatívny nápad prihlásiť cez internet. Súťažný nápad mal mať tieto znaky. Nápad, ktorý zatiaľ neexistuje, rieši nejaký problém, je realizovateľný a je hodný investície.

  Za našu školu sa prihlásilo viacero žiakov so svojimi inovatívnymi nápadmi. Koncom novembra prišli celoštátne výsledky v rámci národného kola. Žiačky II.C triedy Katarína Kubíková a Patrícia Múdra získali veľmi pekné 3. miesto v celoštátnom hodnotení a zároveň postúpili do medzinárodného kola.

  Srdečne blahoželáme!     /DIPLOM/

   

 • Prevencia obezity

  V rámci Národného akčného plánu prevencie obezity do ktorého sa zapojila aj naša škola bol vytvorený dotazník na zistenie vašich vedomostí z oblasti zdravej výživy a pravidelnosť vykonávania pohybovej aktivity.

  Za účelom získania presných a objektívnych informácií na túto tému prosím, aby ste odpovedali presne a úprimne. Pri každej z uvedených otázok je možné zakrúžkovať vždy len jednu odpoveď.

  Dotazník je anonymný. Jednotlivé odpovede nebudú vyhodnocované oddelene.

  Vyplnenie dotazníka zaberie 15 minút vášho času.

  odkaz na dotazník: http://www.survio.com/survey/d/P9K9K8F4S1W9V1K5F

 • Návšteva galérie

  Dňa 21.12.2016 sme my, žiaci I.B, III.C a III. D v sprievode vyučujúcich, PhDr. A. Mladej a RNDr. Ing. M. Vavrekovej, navštívili prešovskú Galériu kýchania mozgu na Hlavnej ul. č. 121, ktorá sídli v priestoroch baru Wave na poschodí. V príjemnom priestore podkrovia starej budovy, neďaleko židovskej synagógy, na stenách kaviarne viseli karikatúry autorov z celého sveta. Spoločnou témou obrazov bolo porušovanie ženských práv. Vystavované karikatúry, ako nám vysvetlil kurátor výstavy, pán Peter Rázus, zachytili s istou dávkou humoru, ženy a ich problémy v súvekej spoločnosti, v krajinách celého sveta. Videli sme diela uznávaných autorov z Iránu, Bangladéša, Poľska, Slovenska, Českej republiky, Ukrajiny, Ruska, Maďarska a ďalších. Z obrazov bolo možné vyčítať fyzické a sexuálne násilie páchané na ženách, upieranie práva na slobodu prejavu a existencie, vykorisťovanie žien a ich využívanie ako lacnej pracovnej sily, kupčenie so ženami ako s tovarom a ďalšie. Z vystavených, asi šesťdesiatich obrazov, bol vyhodnotený odbornou porotou ako najlepší, obraz poľského autora, ktorý zobrazil ženskú tvár, prekrytú desiatkami silných mužských rúk. Zaujali nás aj obrazy mužskej ruky s drahými prsteňmi, spod ktorých vytŕčali ženské postavy alebo obraz ženskej hlavy omotanej železnou reťazou okolo úst a krku. Tým, ktorí výstavu karikatúr nevideli, odporúčame zájsť do kaviarne a vidieť ju do 10. januára 2017. Tí , ktorí to nestihnú, môžu kontaktovať  internetovú stránku kaviarne Wave, Facebook, prípadne pána Petra Rázusa a zaujímať sa o ďalšie výstavy počas nasledujúceho roka.

  Dovidenia v galérii opäť, priatelia.

  Autorky príspevku: PhDr. A. Mladá, Stella Szentpétery a žiaci I. B, III.C, III.D    

  /Fotogaléria/

 • „Urob dobrý skutok“ – Červenica

  V rámci akcie „Urob dobrý skutok“ sa členovia našej žiackej školskej rady rozhodli navštíviť internátnu školu pre hlucho-slepé deti v Červenici. Oboznámili sa s tým, ako taká škola funguje, ako prebieha vyučovanie, využitie voľného času a mnoho ďalšieho. Výklad bol zaujímavý a naučili sme sa opäť niečo viac. Uvedomili sme si, aké dôležité sú takéto organizácie a aké potrebné je starať sa o postihnuté deti. Je to veľmi ťažká a náročná práca. Po milom privítaní a zaujímavých informáciách sme deťom porozdávali radosť v podobe sladkostí, hračiek, rozprávkových kníh, farbičiek, ktoré sa vyzbierali v školskej zbierke.. Detičky prejavili ohromnú radosť z našej prítomnosti, z krásnej hudobnej vložky a z darčekov, ktorými sme im spríjemnili deň.  Na oplátku nám aj deti zaspievali pesničku. Bolo to veľmi dojímavé a prekvapujúce, aké šikovné tieto deti sú. Bolo to pre nás nesmierne obohacujúce a donútilo nás to uvedomiť si, že zdravie nie je samozrejmosť. Takto obohatení a s dobrým pocitom, že sme v tomto predvianočnom čase urobili dobrý skutok, sme sa vybrali na cestu späť do školy. Takéto dobré skutky plánujeme robiť aj naďalej.

  Adrián Čapo, II.B   Aneta Fabianová, II.D     /Fotogaléria/

 • Vianočný jarmok

  16. 12. 2016

  Tento rok sme otvorili už 12. ročník tejto výnimočnej decembrovej akcie s názvom Vianočný jarmok. Žiaci si pripravili krásne stánky, v ktorých ponúkali na predaj rôzne vianočné ozdoby, vianočné koláčiky a samozrejme nechýbali ani tradičné stálice – kapustnica, vianočný punč /nealko/, či zemiakový šalát. Každý, kto sa zúčastnil,si určite odniesol pekný pocit a pred nadchádzajúcimi prázdninami sa naladil na vianočné obdobie. Vianočnú atmosféru, ktorá sa nákazlivo šírila pomedzi ľudí a stánky, ešte väčšmi upevnila aj nová charitatívna činnosť. Priamo v prostredí školy učíme žiakov nielen ekonomickým aktivitám, ale aj ľudskosti. Cieľom predaja bolo získať čo najviac financií, ale výsledkom nebol iba zárobok. Pri vchode do telocvične sa nachádzal stánok Hviezda vianočnej pomoci. Časť zisku každej triedy putovala do stánku charity pre žiakov, ktorí to potrebujú najviac. Prispel naozaj každý. Od žiakov, učiteľov cez vedenie školy až po všetkých ostatných zamestnancov. Vyzbierala sa krásna suma 600,-€.

  Dňa 22.12.2016 za prítomnosti zástupcov žiackej školskej rady, vedenie školy odovzdalo finančné prostriedky vo výške 600,-€ šiestim rodinám našich žiakov.

  Všetkým, ktorí prispeli, patrí obrovská vďaka. Opäť sme ukázali jednotu, súdržnosť a srdce.

  Adrián Čapo, predseda ŽŠR

  PaedDr. Valentína Černajová, koordinátorka ŽŠR       /Fotogaléria/

 • Michel Bourdier predstavil prvákom Francúzsku alianciu a diplom DELF

  Riaditeľ Francúzskej aliancie v Košiciach, Michel Bourdier, sa prišiel v utorok, 13. 12. 2016, zoznámiť s prvákmi francúzštinármi na našej škole. Predstavil im činnosť Francúzskej aliancie v Košiciach a v Banskej Bystrici, ktoré organizujú mnohé zaujímavé celoslovenské i celosvetové podujatia na podporu francúzskeho jazyka a kultúry (viď príloha).  Vysvetlil aj iný spôsob riadenia a fungovania Francúzskeho inštitútu v Bratislave a ozrejmil podmienky a možnosti absolvovania skúšok z francúzskeho jazyka na úrovniach Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazykové znalosti, ktoré vydáva priamo Ministerstvo školstva Francúzskej republiky s celosvetovou a celoživotnou platnosťou. Priniesol nám rôzne propagačné materiály i brožúry pre študentov.

  V rámci svojej krátkej návštevy si stihol vymeniť zopár slov s pani zástupkyňou PaedDr. Máriou Havrillovou a s pani učiteľkou RNDr. Ing. Máriou Vavrekovou ohľadne možnosti nájsť a kontaktovať francúzsku partnerskú školu pre umelecké odbory. Keďže Francúzska aliancia dokáže zorganizovať a podporiť organizáciu výstav, prípadne iných podujatí s frankofónnym kontextom, po celom Slovensku i v zahraničí, s pani učiteľkou PaedDr. Annou Simkovou hovorili o možnosti podporiť výstavné či iné aktivity študentov našich umeleckých odborov.

  Študenti prvých ročníkov francúzskeho jazyka boli zároveň hlavnými aktérmi pri prezentácii zážitkovej formy učenia v rámci Dňa otvorených dverí, 22. 11. 2016, na Módnej prehliadke v Paríži. Pomohli im aj dve študentky štvrtých ročníkov ako tlmočníčky z francúzskeho do slovenského jazyka – moderátorky podujatia, Júlia Malá a Lucia Ivančová zo IV.C. Hlavným francúzskym moderátorom bol však Oliver Dulaj z I.D, ktorý, po dva a pol mesiacoch učenia sa francúzskeho jazyka ako začiatočník, zvládol celý moderátorský prejav vo francúzštine. Hlavnou organizačnou asistentkou bola aj Zuzana Vojteková z I.B, ktorá pripravila panel farebných vzoriek, a spolu s Oliverom nainštalovali kulisy parížskych zákutí a pripravili kostýmy. Marcel Matľák z I.C nám robil DJ-a a ostatní sa zapojili ako manekýnky a manekýni. Návštevníci niektoré modely ocenili miliónovými sumami a niektoré 50-timi centami. Na záver dostali malú sladkosť a pozvánku na štúdium ľúbozvučnej francúzštiny.

  Prílohy:

  /Prezentácia Michela Bourdiera o Francúzskej aliancii/

  /Fotky z návštevy Michela Bourdiera/

  /Fotky francúzštinárov z DOD 2016/

 • Mikuláš

  Tento rok chodby našej školy opäť brázdil milý dedo Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelmi a čertmi. Medzi žiakov a vedenie našej školy rozdával radosť, dobrú náladu, sladké pozornosti a vo svojom čarovnom vreci našiel aj darčeky adresované konkrétnym žiakom alebo učiteľom.
  Každý z nás si tam našiel niečo čo ho potešilo a naladilo na tú správnu vianočnú atmosféru.

  Ďakujeme žiakom 2.A za krásne spríjemnenie tohto špeciálneho, sviatočného dňa.

  Adrián Čapo       /Fotogaléria/

strana: