Odborná prax: 28.-29.1.2016, 9.-11.5.2016
Aj v tomto školskom roku naši žiaci 2. ročníka - odbor manažment regionálneho cestovného ruchu zažili kopec skvelých dní a získali mnoho zážitkov pri inej forme vyučovania – odborná prax v teréne. Týmto si prehĺbili vedomosti, načerpali nové poznatky, ale aj zručnosti, absolvovali exkurzie, zaujímavé besedy priamo s odborníkmi priamo v mieste činu.
V rámci odbornej praxe sa zúčastnili Medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR v Bratislave, 3 dni prežili v Tatranskom národnom parku – pýche nášho Slovenska.
Mali možnosť získať priamo na mieste informácie od manažérov hotelov, diskutovali o ponuke služieb a atraktívnosti produktov hotelových zariadení (Hotel Bellevue****, Grand Hotel Kempinski *****), zisťovali najčastejšie postupy pri prijímaní nových zamestnancov v zariadeniach, riešili podmienky vstupu na turistické chodníky s Horskou záchrannou službou v Starom Smokovci, najčastejšie problémy turistov v Tatrách, dôležitosť horského poistenia. Komunikácia v každom zariadení prebiehala formou odbornej prednášky a besedy a nechýbali ani milé prekvapenia – žiaci II.C a II.D spomínaného odboru boli maximálne spokojní, spomínajú na celú odbornú prax s veľkými zážitkami, ale hlavne s úžasom, koľko nových a dobrých účinkov takáto forma vyučovania ponúka. Počas tejto praxe mohli porovnať služby sprievodcov v Belianskej jaskyni, v Chráme sv. Jakuba v Levoči a na Spišskom hrade. Význam podania sprievodcovského výkladu je každému jasný. Žiaci si sami overili svoje schopnosti, počas našej cesty sami sprevádzali odborným výkladom svojich spolužiakov počas cestovania. Ich úlohou bolo zorganizovať animačný program – párty pre oslávencov, čo sa im aj vydarilo J. Po besede o medveďoch a návšteve múzea TANAPU je každému jasný význam ochrany prírodného dedičstva a jeho zachovanie pre budúce generácie. Medvede zažili aj na vlastné oči, keďže sme bývali v zariadení Detský raj v Tatranskej Lesnej a medvede majú prechod do svojej obývačky práve cez jeho areál J. Okrem iného nechýbala ľahšia túra k vodopádom Studeného potoka, nutná orientácia v prírode a hltanie krás zasnežených štítov a odraz oblohy vo vodách Štrbského plesa. Význam lanovej dopravy ako aj jej funkčnosť, význam ponuky suvenírov, využitie folklóru Slovenska, zvykov a tradícií ako aj samotná ponuka je základom úspešnej ponuky produktu regionálneho cestovného ruchu. Naši žiaci to vedia. Veríme, že raz oni sami budú ponúkať produkty CR a budú to robiť zanietene, tak, ako to mohli zažiť počas ich odbornej praxe.
/RNDr., Ing. Mária Vavreková, Ing. Jana Kočárová a žiaci II.C a II.D/
/Fotogaléria/ /Exkurzia_Tatry/